Vi har lekt i skogen idag

Det var nästan vårväder när vi var i skogen. I skogen händer många fantastiska saker. I höstas började vi lite trevande men nu blommar leken i skogen. Idag kunde vi köpa grisar ( både i marsipan och levande) och kor. Med en pinne och ett snöre fiskades det flitigt i vattenpölarna. Fiskarna som fångades var misstänkt lika grankottar. Husbyggena går vidare också. Det är inte säkert att ni skulle se dörrarna men det är viktigt att använda dem när man knackar på. Det har tillverkats borstar och kvastar, ja till och med en tv. Man kommer långt med pinnar, mossa och lite snöre. Enligt skolverket (Lgr11) är skapande arbete och lek väsentliga delar i lärandet. Men vad lär vi oss i skogen då? Ja, om vi frågar eleverna så leker de “bara”.  I skogen utvecklas språket, vi beskriver, förklarar och kommunicerar med varandra. Vi jämför föremål i längd, vikt och utseende. Vi provar tekniska lösningar för att bygga, surra och tillverka olika föremål. Växtligheten i skogen undersöks och insekter hittas. Samtal om miljö och nedbrytning faller sig naturligt. Samtidigt lär vi oss att vara klädda efter väder och öva motorik och rörelse. Ja, och så våra fina naturtavlor vi gjorde. Svenska, matematik, No, teknik, bild och Som sagt, idag har vi bara  lekt 😀

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *